Akyaka Hakkında Genel Bilgiler

Akyaka, Muğla şehrinin ula ilçesine bağlı bir mahalledir. Gökova körfezinde yer alan önemli bir turizm merkezidir. Yemyeşil ormanların, masmavi denizle buluştuğu bölge son yıllarda önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Muğla ile Marmaris’in ortasında kalan Akyaka’nın kuzeyinde Sakartepe Dağı güneyinde ise Gökova bulunur. Azmak Nehri üzerinde çeşitli su sporları yapılır ve tekne turları düzenlenir. Soğuk suyu ile meşhur Azmak Nehri kıyısı boyunca bir çok apart otel yer alır.

Azmak Nehri, Akyaka

Akyaka Hava Durumu ve İklimi

Akyaka’da sıcak ve ılıman bir iklim görülmektedir. Akyaka’nın yıllık ortalama sıcaklığı 18.6 derecedir. Ağustos ayı yılın en kurak ayıdır. Aralık ayı ise en çok yağış alan aydır.

Temmuz ayı 28.2 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 10.1 derece olup yılın en düşük sıcaklık değerine sahip aydır.

Akyaka Sıcaklık Grafiği

Akyaka Orman Kampı

Akyaka’da orman kampı yapmak mümkündür. Kamp çadırda, taş evlerde, kagir evlerde veya karavanda yapılabilir. Kamp alanı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Akyaka Çadır Kampı

Akyaka Tatilcilerin Yeni Gözdesi

Çok eski tarihten beri yerleşime sahip olan mahalle son yıllarda küçük pansiyonları, apartları ve hatta büyük otelleri ile bir turizm noktasına dönüşmüştür. Akyaka’nın bu denli popüler olmasının nedenleri; Muğla merkeze 25 km gibi kısa bir mesafede bulunması, muhteşem doğası, mavi bayraklı denizi, kendine özgü mimari yapısı ve diğer tatil bölgelerine oranla daha sakin bir tatil yeri olmasıdır.

Halk plajı dışında Çınar Plajı’nda denize girilebilir. Çınar Plajı merkeze 1 km uzaklıkta bir yürüme mesafesindedir. Konaklama seçenekleri için web sitemizi kullanarak gerçek yorum ve değerlendirmeleri okuyabilir muhteşem bir tatil için en doğru tercihi yapabilirsiniz.